Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-08-2021 23:49   Güncelleme : 03-08-2021 23:49

ESKİŞEHİRDE HUBUBAT HASADINDA SONA YAKLAŞILIYOR

​Zorlu bir üretim sezonu sonucunda İlimizde büyük oranda tamamlanan hububat hasatlarında oluşabilecek dane kayıplarını en aza indirmek için biçerdöver kontrolleri tüm hızıyla devam ediyor

ESKİŞEHİRDE HUBUBAT HASADINDA SONA YAKLAŞILIYOR

​Zorlu bir üretim sezonu sonucunda İlimizde büyük oranda tamamlanan hububat hasatlarında oluşabilecek dane kayıplarını en aza indirmek için biçerdöver kontrolleri tüm hızıyla devam ediyor. İnönü İlçesi Kaymakamı Rumeysa Sena Kurt da İnönü İlçemiz Kırdoğru Mahallesinde kontrollerini gerçekleştiren teknik ekibimizle birlikte biçerdöverle yapılan hububat hasadına katıldı.

Biçerdöverle yapılan hububat hasatlarına İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İnönü Belediyesi Başkan Yardımcısı Serhat Hamamcı, İnönü Çiftçi Malları Koruma Başkanı Selahattin Bozal, Eskişehir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Muazzez Günay, İnönü Ziraat Odası Başkanı Ergün Erol eşlik ettiler.

Konuyla ilgili olarak bilgilendirme yapan Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinecileri Federasyonu Başkanı Ahmet Saltık;  bu üretim sezonunun önceki yıllara oranla farklılık arz etmekte olduğunu bu nedenle genel olarak İlimizde 15 Haziran tarihinde başlaması gereken hasadın;  iklim şartlarındaki farklılıklar, vejetasyon sürecinde olan gecikme ve haziran sonundaki yağışlar sebebiyle 15 gün gecikmeyle başlayabildiğini belirtti. Diğer taraftan bitki gelişim dönemindeki yaşanan yağış yetersizliklerinin ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de verim kayıplarına sebep olduğunu ifade eden Saltık, hasadı yapılan tarladaki arpa veriminin Eskişehir ortalamasının üzerinde 400 kg/da olarak gerçekleştiğini buğday da ise verimin arpaya oranla daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

Temmuz sonu itibarı ile Eskişehir İli genelinde hububat hasadının % 65-70’inin tamamlandığını, İnönü İlçesi ile rakımı yüksek bölgelerde ise hasadın bütün hızıyla devam ettiğini ifade eden İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş ise İnönü İlçesinde verimlerin diğer ilçelere oranla daha iyi gerçekleştiğini söyledi. İl Müdürü Gümüş, biçerdöverle yapılan hasadın tekniğine uygun ve kayıpsız denebilecek seviyede olduğunu teknik personelle birlikte yerinde tespit ettikten sonra İnönü Kaymakamı Kurt ile birlikte bir süre biçerdöver kullanarak arpa hasadı yaptı.