Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-11-2021 17:13   Güncelleme : 29-11-2021 17:13

HAYVANCILIK YATIRIMLARI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

HAYVANCILIK YATIRIMLARI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

HAYVANCILIK YATIRIMLARI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

​Beylikova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesinden hayvancılık İşletmesi kurulumu için imar planı ve tip projesi olan parsellerden % 80 hibe desteğiyle arsa alabilir; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında Bakanlığımızdan ayrıca %50 hibe desteği alarak hayvancılık işletmenizi kurabilirsiniz.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “OSB de parsel alan yatırımcı adaylarını tek tek arayıp bakanlığımızın hibe desteklerini anlatıyoruz. Eskişehir’li ve Eskişehir dışından Beylikova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesinde hayvancılık yapmak isteyen ya da hayvansal ürün işleme tesisi kurmak isteyen tüm müteşebbisleri ve çiftçilerimizi Bakanlık desteklerinden faydalanmak üzere İl Müdürlüğümüze bekliyoruz.” dedi.

Beylikova İlçemiz sınırlarında bulunan Besi Organize Sanayi Bölgesinde, imar planı yapılarak parsellere ayrılmış, 50 baş, 100 baş, 200 baş ve 500 baş tip projeleri bulunan taşınmazları % 80 hibe desteğinden faydalanarak satın alabilirsiniz. Besi Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan parselinize Hayvancılık İşletmesi kurulumunda ise Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ile Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarına %50 hibe desteği sağlanacaktır.

İşletme kuracak olan girişimcilere 4562 sayılı organize sanayi bölgeleri kanunu’nun ek.3.maddesi gereği % 80 arsa hibe desteği sağlanacaktır. Bu kapsamda OSB içerisinde yer alacak işletmelere canlı hayvan ve karkas et ihracat ve ithalat yetkisi verilecek, OSB içerisinde arsa tahsisi yapılan işletmelere 5 yıl süre ile emlak vergisi muafiyeti, işletmelerde çalışacak personel için 3 yıl süreyle sgk muafiyeti, parsellerin tevhid/ifraz işlemlerinde vergi muafiyeti, 5084 sayılı teşvik kanunu kapsamında işletmeye alınacak makine ve ekipmanda kdv muafiyeti, katı atık vergisi muafiyeti sağlanacaktır. Besi Organize Sanayi Bölgesinde yol, elektrik, su, fiber internet gibi tüm altyapı tesisleri mevcuttur. Ayrıca OSB içerisinde yer alan Biogaz Tesisi vasıtasıyla işletmelerden çıkan atıkların yerinde değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

Beylikova İlçemiz sınırlarında bulunan Besi Organize Sanayi Bölgesinde yapılan projenin amaçları şöyledir; Tarımsal üretim yapan işletmelerin belli bir disiplin içerisinde bir araya toplanması, tek elden sevk ve idare edilmesine imkan sağlayan sistem oluşturulması, hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan atıkların insan ve çevre sağlığına olumsuz etkilerinin kontrollü olarak bertaraf edilmesi, üretim girdi temini ve ürünlerin pazarlanması, işletmelere teknik ve sağlık hizmetlerinin götürülmesi, üretici – sanayi ve pazarlayıcı entegrasyonunun gerçekleştirilmesi, besi işletmelerini et ve et ürünleri üretimi amacıyla bir bölgede toplayarak modern tekniklerle işletmeciliğe teşvik edilmesi ve bütün bunların sonucunda insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen temiz ve hijyenik bir ortamda işletmecilik yaptırılmasıdır.

Hayvancılık İşletmelerinin Kurulumunda sağlanan %50 hibe desteğinden faydalanmak için son başvuru tarihi 21.01.2022 olup, ayrıntılı bilgi için İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvurabilirsiniz.