Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-12-2021 20:50   Güncelleme : 06-12-2021 20:50

HOR BAKMA SEN TOPRAĞA, TOPRAKTA NELER YATAR?…

HOR BAKMA SEN TOPRAĞA, TOPRAKTA NELER YATAR?...

HOR BAKMA SEN TOPRAĞA, TOPRAKTA NELER YATAR?…

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, 5 Aralık Dünya Toprak Günü münasebetiyle Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün ‘nün başkanlığında video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıya katıldı. FAO, TEMA temsilcileri ve Üniversite Öğretim Üyeleri, 81 İl Tarım ve Orman Müdürü ile Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlerinin katılım sağladığı söz konusu toplantıya İl Müdürüyle beraber Şube Müdürü Ece Özel Cura da katıldı.

”Dünya Toprak Günü” konulu video gösteriminin gerçekleştirildiği ve Genel Müdür Kerim Üstün tarafından Bakanlığımızın topraklarımızı koruma adına bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmaların anlatıldığı toplantı sonrasında İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş bir açıklama yaptı.

Eskişehir’imizin bağrından çıkarak insanlığa mal olan, Anadolu Türk İslam Tasavvufunun ve Edebiyatının en büyük temsilcilerinden, Türk dilinin usta yorumcusu ve halk şairi Yunus Emre’nin  ”Hor bakma sen toprağa, Toprakta neler yatar?…”,    “Erenlerin nazarı toprağı gevher eyler; Erenler kademinde, toprak olasım gelir”, “Bir avuç toprak  birazda suyum ben, Neyimle övüneyim işte buyum ben.” Şiirlerinden toprak ile ilgili mısralarına atıf yaparak toprağın önemine vurgu yapan İl Müdürü Gümüş:

“Kıymetli topraklarımızı koruyarak tarımsal üretim yapmak asli görevimizdir. Toprak ana, atalarımızdan bize kalan kutsal emanettir. Tarım camiası olarak bu kutsal emanetten faydalanarak gıda ihtiyacımızı karşılarken, aynı zamanda Atalarımızdan bizlere miras kalan bu kutsal topraklarımızı yarınlarımıza en iyi şekilde koruyarak taşıma gayretindeyiz. Bu bilinçle hareket ederek Eskişehir’in büyük ovaları olan Alpu, İnönü, Günyüzü Ayvalı, Ankara Polatlı, Mahmudiye, Beylikova, Kümbet, Kavacık, Karaören, Gökçekuyu, Kaldırımköy ve Uluçayır Ovalarının oluşturduğu 280.107,94 hektarlık alanı Bakanlığımızca koruma altın aldık. Bununla beraber Nitrat Direktifinin Uygulanması Projesi kapsamında İlimizde 2021 yılı ilk 9 ay sonu itibariyle 39 adet yüzey suyu istasyonu, 23 adet yeraltı suyu istasyonu olmak üzere 62 adet istasyondan 407 adet numune alınarak 1875 adet analiz yapılmıştır. Analizlerde sorunlu alanları tespit etmek ve acil müdahale alanlarını önceden belirleyerek toprak kirliliğinin önüne geçmek adına nitrat, toplam fosfor, toplam azot, ph, EC,  sıcaklık ve oksijen değerlerine bakılmaktadır. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu Uygulamaları kapsamında da çalışmalarımız devam etmektedir. İl Müdürlüğü olarak toprağımızı korumaya ve değerini artırmaya yönelik çiftçilerimizle beraber yürüttüğümüz  “Her Fidan Bir İmkân” ,” Boş Tarlalar Zeytinlik Olsun “, ”Atıl Arazilerin Gülü: Kuşburnu”,” Boş Tarlalarda Meyve Bereketi” ve yürütmeyi planladığımız ” İklim Dostu Tarım Uygulamaları”, “Orta Sakarya Vadisinde Biyolojik Tarım Başlıyor ” başlıklı projelerimizle toprağımızı korumaya yönelik çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.