Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-12-2021 19:48   Güncelleme : 27-12-2021 19:48

İL MÜDÜRÜ GÜMÜŞ “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EKSENİNDE GELECEĞİN TARIMI ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

İL MÜDÜRÜ GÜMÜŞ “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EKSENİNDE GELECEĞİN TARIMI ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

İL MÜDÜRÜ GÜMÜŞ “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EKSENİNDE GELECEĞİN TARIMI ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş 20-23 Aralık 2021 tarihlerinde Antalya İli Serik ilçesinde Tohum Yetiştiricileri Alt Birliğince gerçekleştirilen “İklim Değişikliği Ekseninde Geleceğin Tarımı Çalıştayı”na katıldı.

Çalıştayın açılışını 20 Aralık 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli gerçekleştirdi. Küresel iklim değişikliklerinin olumsuz etkilerinin tartışılarak konu uzmanı kişilerin önerileriyle kuraklık kaynaklı üretim azalışlarına yönelik stratejiler oluşturmaya yardımcı olacak kararların alınmasına katkı vermek amacıyla düzenlenen çalıştayda konuşan Bakan Pakdemirli:

 “2005 yılından beri sertifikalı tohumluk kullanan çiftçilerimizi, 2008 yılından beri de sertifikalı tohumluk üreticilerini destekliyoruz. Tohumculuk alanında verdiğimiz destekler, bugün itibarıyla 4,5 milyar lirayı aşmış durumda. 2020 bitkisel üretim desteklerindeki en fazla artışı, tohumda yaptık. 2020 yılında sertifikalı tohum kullanım desteğinde buğday ve arpada yüzde 88, tritikale, yulaf ve çavdarda yüzde 166, çeltikte yüzde 100, kuru fasulye ve mercimekte yüzde 50, patates, kolza ve aspirde yüzde 25 oranında artışlar yaptık.

Ayrıca ‘Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar’ ile tohumculuk sektörüne ilave kredi kaynağı sağladık.” dedi.

İklim değişikliğinin beraberinde getireceği kuraklık riskinin tarımsal üretimi önemli derecede etkileyeceğine işaret eden Bakan Pakdemirli, “Biz de geleceğin tarımını planlarken, kıt kaynaklardan optimum düzeyde faydalanmayı hedefliyoruz. İnşallah üreticimizin arazi ve suyu doğru kullanımı, üretimde sürdürülebilir yaklaşımı, bakanlığımızın da destekleyici, koruyucu, mücadele edici, yenilikçi çalışmaları, dünyayı bekleyen muhtemel tehlikelere karşı üreticimizi de tüketicimizi de koruyacak. Yapılan istatistiki çalışmalara göre, önümüzdeki 30 yılda dünya nüfusu yüzde 25 artarak 10 milyara, ülkemiz nüfusu da yine yaklaşık yüzde 25 artarak 105 milyona çıkacak. Bu kadar nüfusun sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşabilmesi için iklim değişikliğiyle mücadele özelinde 3 önerisinin olduğunu aktaran Pakdemirli, şu görüşleri paylaştı:

“Birincisi ecdadımızın emaneti toprağımızı, doğru bir şekilde kullanmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.

İkincisi artık suya göre tarım yapmalıyız. Bir damla suyumuzu bile boşa harcamadan doğru sulama teknikleriyle toprağı suyla buluşturmak için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Üçüncüsü ise iklim değişikliğinin bitkisel üretim sektörü üzerindeki etkilerini mikro havzalar bazında belirleyip, kaynakların kullanımını optimize ederek, en uygun bitki türü ve çeşitlerini tespit ediyor olmamız lazım. Bu süreçte kuraklığa veya soğuğa toleranslı tohumlar geliştirip bir taraftan yerel çeşitlerimizi korurken, bir taraftan da sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırarak, tarımsal hasılamızı artıracağız.” dedi.

Daha sonra Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği tarafından düzenlenen “Geç Olmadan, Geleceğin Tarımı İçin Harekete Geç” başlıklı proje fikir yarışmasında dereceye giren gençlere ödülleri verildi.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş de Eskişehir’in 3.913,00 da alanda Şeker pancarı ve 4.585.00 da alanda İtalyan çimi ekilişi ile Türkiye 1.si.,  54.934,00 da alanda Ayçiçeği ekilişiyle Türkiye 2.si, 2.274,00 da alanda tritikale ekilişiyle Türkiye 5.si, 4.352,00 da alanda patates ekilişiyle Türkiye 6.sı, 15.122,00 da alanda arpa ekilişiyle Türkiye 7.si, 44.263,00 da alanda ekmeklik buğday ekilişiyle Türkiye 8.si, 1,292.00 da alanda nohut ekilişi ile Türkiye 12.si olduğunu belirtti.

Üretim yapan çiftçilerimizi desteklemek boynumuzun borcu. Hep birlikte başaracağız.” dedi.

Çalıştaya katılan 23 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne katılım plaketleri verilirken, İl Müdürü Gümüş’e plaketi Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Doğan tarafından takdim edildi.

.