Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-07-2021 15:56   Güncelleme : 31-07-2021 15:56

İNÖNÜ İLÇESİ OKLUBALI MAHALLESİNDE MİS KOKULU LAVANTALAR

​İnönü İlçesi Oklubalı Mahallesinde genç kadın çiftçiye ait lavanta bahçesini ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş’e İnönü Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Hamamcı eşlik etti

İNÖNÜ İLÇESİ OKLUBALI MAHALLESİNDE MİS KOKULU LAVANTALAR

​İnönü İlçesi Oklubalı Mahallesinde genç kadın çiftçiye ait lavanta bahçesini ziyaret eden İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş’e İnönü Belediye Başkan Yardımcısı Serhat Hamamcı eşlik etti.

Tarım ve Orman Bakanlığımızın İlimizde 2014-2019 yılları arasında uyguladığı “Itrî ve Tıbbî Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” ile 9 İlçede, 36 çiftçiye yaklaşık 140.000 adet lavanta fidesini deneme ve demonstrasyon amaçlı olarak toprakla buluşturulmuştu. İnönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin destekleriyle 2019 yılının sonbaharında 2,5 dekar alana 2000 adet lavanta fidesi dikilerek tesis edilen Nuriye Dedeoğlu’na ait lavanta bahçesi de bu projenin en güzel örneklerinden biri.

İl Müdürü Gümüş ziyaretlerinin akabinde yaptığı açıklamada; “İlimizde özellikle kadın elinin değdiği alanların nasıl gelişip güzelleştiğine burada hep beraber şahit oluyoruz. Henüz ikinci yılında olan lavantaların gelişimi ve verimi çok iyi. Böyle güzel çalışmaların bütün kadın çiftçilerimize örnek oluşturarak onları da üretime teşvik etmesini temenni ediyorum. İnönü İlçesinde düğün yapacak çiftlerimizi de lavanta bahçesinde hatıra fotoğrafı çekmeye davet ediyorum. İlçe Müdürümüz Sami Yasin Uysal’a ve personellerimize özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Kadın çiftçilerimizin lavanta bahçesinde yapılan buketleri ziyaretçilere hediye etmesi ve topluca hatıra fotoğrafı çekimi yapılmasıyla ziyaret sona erdi.