Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-09-2021 00:31   Güncelleme : 04-09-2021 00:31

İNÖNÜ’DE KADIN ÇİFTÇİLERİMİZLE KURULAN BARBUNYA ÇEŞİDİ DEMONSTRASYON ALANINDA ÇİFTÇİ TOPLANTISI

​İnönü İlçesi Oklubalı Mahallesi’nde kadın çiftçilerimizle yeni geliştirilen kuru fasulye çeşitlerinin tanıtılması ve yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla çiftçi toplantısı düzenlendi

İNÖNÜ’DE KADIN ÇİFTÇİLERİMİZLE KURULAN BARBUNYA ÇEŞİDİ DEMONSTRASYON ALANINDA ÇİFTÇİ TOPLANTISI

​İnönü İlçesi Oklubalı Mahallesi’nde kadın çiftçilerimizle yeni geliştirilen kuru fasulye çeşitlerinin tanıtılması ve yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla çiftçi toplantısı düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın koordinasyon ve desteği ile yürütülmekte olan “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı” kapsamında İl Müdürlüğümüz ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile  “Sertifikalı Tohum ile Bereketli Yarınlara”  isimli “Yeni Geliştirilen Kuru Fasulye Çeşitlerinin ve Yetiştirme Tekniklerinin Eskişehir İli Kadın Çiftçilerine Yayımı Projesi”  yürütülmektedir.

2021 yılında proje ile ilgili İnönü ve Tepebaşı ilçelerinde iki kadın çiftçimiz ile 500 metrekarelik alanda Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen “Atmaca”  barbunya çeşidi demonstrasyonu kurulmuştur. Bu kapsamda İnönü Oklubalı Mahallesi’nde kurulan demonstrasyon alanında düzenlenen toplantıya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları ile kadın çiftçileri katılım sağladı. Teknik elemanlar tarafından toplantıda, yetiştirilen Atmaca Barbunya çeşidinin özellikleri, iklim-toprak-gübreleme istekleri ve bakımı hakkında kadın çiftçilerimiz bilgilendirildi.