Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-12-2021 14:50   Güncelleme : 28-12-2021 14:50

İYİ TARIM UYGULAMALARI VE ORGANİK TARIM EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

İYİ TARIM UYGULAMALARI VE ORGANİK TARIM EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

İYİ TARIM UYGULAMALARI VE ORGANİK TARIM EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, çiftçilerimizin üretim alışkanlıklarını sürdürülebilir üretim uygulamalarına dönüştürebilmek amacıyla İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarımın tanıtımı ve yaygınlaştırılması eğitimleri devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi 2012 yılından itibaren yürütülmektedir. Proje kapsamında yapılan eğitim ve yayım faaliyetleri ile üreticilerde doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak, çevre duyarlılığı kazandırmak, tarımsal üretim faaliyetlerinin insan ve hayvan refahını koruyacak şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini benimsetmek, tarımda sürdürülebilirlik olgusunu kavratmak, tarımsal üretimde izlenebilirliğin önemini vurgulamak amaçlanmaktadır.

 Çevreye duyarlı aynı zamanda insan odaklı bir kontrol ve sertifikasyon sistemi olan iyi tarım uygulamalarında İşçi sağlığı ve güvenliği de öncelikli kriterler arasında yer almaktadır. Ürünün ihtiyacı kadar sulandığı, hastalık ve zararlı bulaşmaması için gereken önlemlerin alındığı, ancak buna rağmen ortaya çıkması halinde gereken dozla mücadele edildiği, toprağın ve bitkinin ihtiyacının belirlenerek gübrelendiği bir sistemdir. Aynı zamanda üretime ilişkin tüm kayıtların tutulması zorunludur. İyi Tarım Uygulamaları sertifikasına sahip ürünler satın alındığında kendi sağlığımız ve güvenliğimiz için önemli bir adım atarken aynı zamanda, çevre duyarlılığına ve çalışanlarının güvenliğine de katkıda bulunuluyor.

Proje dâhilinde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından üreticilere bir taraftan İyi tarım uygulamaları ve organik tarım eğitimleri verilirken diğer taraftan da çiftçilerin üretmiş olduğu bu seçkin ürünlere talep oluşturmak için tüketici eğitimleri de verilmektedir. Eğitimlerde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konu uzmanı personeller tarafından sürdürülebilir, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen üretimler hakkında bilgi verilirken, bu üretimleri yapabilmeleri için de gerekli hijyen, işçi sağlığı ve güvenliği ile entegre mücadele gibi konularda da hem teorik hem uygulamalı bilgiler üreticilere aktarılmaktadır.

Bu eğitimler kapsamında son olarak Anadolu Tarım İşletmesinde” İyi Tarım Uygulamaları ve Hijyen”, Beylikova İlçesi Atatürk Okulu’nda geleceğin tüketim tercihlerini belirleyecek öğrencilere “İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım”, Alpu Ziraat Odası’nda “İyi Tarım Uygulamaları” konulu eğitimler düzenlendi.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ahmet Altıkat’ın da katıldığı eğitimlerde ayrıca Beylikova İlçesi Atatürk Okulu öğrencilerinin konu üzerinde farkındalığı artırabilmek amacıyla İyi Tarım Uygulamaları temalı hediyeler verildi. Eğitimler katılımcıların sorularının cevaplanması ile sona erdi.