Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-10-2021 13:23   Güncelleme : 15-10-2021 13:23

Kadın Çiftçilerimiz Bursa’da

Kadın Çiftçilerimiz Bursa’da

Kadın Çiftçilerimiz Bursa’da

​İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, “Kırsalda Kadın Danışma Grubu” üyelerinden oluşan kadın çiftçiler ile Toplumsal Cinsiyet-Tarımsal Yayım ve Danışmanlık eğitimi alan yayımcı ve danışmanlara Bursa İlindeki kadın çiftçi örgütlenmelerini ve faaliyetlerini  incelemek üzere Bursa’ya teknik geziler düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü – Orta Asya Bölge Alt Ofisi (FAO SEC) işbirliğinde yürütülen “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi” (TAYDAP) kapsamında Eskişehir pilot il seçilmişti. Projenin sonucunda oluşturulan “Kırsalda Kadın Paydaş Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Danışma Grubu” (KKDG) tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde 10 Aralık 2020 tarihinde  “Eskişehir Kadın Çiftçiler Derneği” kuruldu.

Kurulan dernek üyeleri ve onların önderlik ettiği İnönü Oklubalı, Sivrihisar Kaymaz, Mahmudiye Kaymazyayla ve Seyitgazi Sarıcailyas mahallelerinde bulunan 14 kadın çiftçi, 7 paydaş danışma gurubu üyesi ve 15 yayımcı teknik personelle birlikte teknik geziler yapıldı. Bu teknik geziler, Covid-19 tedbirleri kapsamında mart ayından ekim ayına kadar 4 seferde gerçekleştirilirdi. Bu kapsamda Bursa Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği, S.S. Oylat Boğazı Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, S.S. Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve S.S. Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziyaret edilerek kadın çiftçilerin üretim, hizmet, depolama, pazarlama aşamalarını nasıl gerçekleştirdikleri ile ilgili detaylı bilgiler alındı.

Teknik gezi sonrasında kadın çiftçiler aldıkları teorik eğitimleri uygulamalı olarak gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek İl Müdürlüğümüze onlara sundukları bu fırsattan dolayı teşekkür ettiler.