Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 08:45   Güncelleme : 08-04-2022 08:45

KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ ÇÖLYAK HASTALARINA UMUT OLUYOR

KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ ÇÖLYAK HASTALARINA UMUT OLUYOR

KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ ÇÖLYAK HASTALARINA UMUT OLUYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında hazırlanan “Kadın Çiftçiler Çölyak Hastalarına Umut Oluyor” Projesi tanıtım toplantısı 03.03.2022 tarihinde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kütahya Yolu Hizmet Kampüsü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Bahri Dağdaş Uluslararası Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde Araştırma Görevlisi Dr. Ahmet Güneş, Bulvar Tohumculuk Genel Müdürü Kemal Akdağ, Alpu Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Yasin Yurduseven, İl Müdür Yardımcısı Murat Eren, Şube Müdürleri Ahmet Altıkat ve Hasan Öz, Kaymazyayla Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerinden Nesibe Yavuz ile çiftçilerimiz ve İl Müdürlüğü personeli katıldı.

”Kadın Çiftçilerimiz Çölyak Hastalarına Umut Oluyor” projesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, çiftçilerin katma değeri yüksek ürün çeşitleri ile tanıştırılarak gelir düzeylerinin arttırılması, yerli tohumların tanıtılarak üretiminin yaygınlaştırılması, gluten içermeyen karabuğday vb. ürünlerin üretiminin teşvik edilerek başta çölyak hastaları olmak üzere tüketicilere besin değeri yüksek ve daha sağlıklı ürünlerin sunulması amaçlanmaktadır.

 Toplantıda karabuğday yetiştiriciliği ve çölyak konularında Bahri Dağtaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden konu uzmanı Dr.Ahmet Güneş ile İl Müdürlüğü konu sorumlusu Ziraat Mühendisi Zuhal Akkaya tarafından sunum gerçekleştirilmiştir. Bulvar Tohumculuk Genel Müdürü Kemal Akdağ, önümüzdeki dönemde çiftçilerimizin karabuğday, çörekotu ve aspir üretimi yaptıklarında sözleşmeli tarım kapsamında alım garantisi verdiklerinin altını çizdi. İl Müdür Yardımcısı Murat Eren, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak demonstrasyonun kurulum aşamasından hasat ve hatta pazarlama aşamasına kadar Kaymazyayla Kooperatifi ve çiftçilerimizin her zaman yanında olacaklarının belirterek üreticileri üretim sürecinde yalnız bırakmayacaklarını dile getirdi.

Bir sonraki aşama olan demonstrasyon aşamasında tekrar bir araya gelinmesi dilek temennileri ile toplantı sona erdi.