Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-12-2021 09:50   Güncelleme : 17-12-2021 09:50

KADINLARIMIZI POZİTİF AYRIMCILIK YAPARAK DESTEKLİYORUZ

KADINLARIMIZI POZİTİF AYRIMCILIK YAPARAK DESTEKLİYORUZ

KADINLARIMIZI POZİTİF AYRIMCILIK YAPARAK DESTEKLİYORUZ

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş,”Üreten, Büyüten ve Yaşatan Kadın Buluşması ve Fuarı”na katıldı. 14.12.2021 tarihinde Eskişehir Sanayi Odası’nın düzenlediği “Üreten, Büyüten ve Yaşatan Kadın Buluşması ve Fuarı” yoğun katılımla gerçekleşti. Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (Yerli Malı Haftası) kapsamında şirketlerin yılbaşı hediye ve promosyonlarını yerel üreticilerden alması, Eskişehirli kadın üreticilerin ürünlerinin dünya çapında tanınırlığının sağlanması hedefiyle düzenlenen etkinlikte Eskişehir merkez ve ilçelerdeki kadın kooperatifleri ve atölyelerinin hazırladığı ürünler sergilendi.

Aynı zamanda kadın kooperatiflerine ve kadın üreticilere yönelik Devlet Teşvikleri Bilgilendirme Seminerinin de düzenlendiği programda bir sunum gerçekleştiren İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş:

“Dünyada gayrisafi hâsılanın yüzde 37’si kadınların emeğinden geliyor, Dünyada tarımsal iş gücünün yüzde 43’ünü kadınlar oluşturuyor. Ülkemizde ise toplam istihdamın yüzde 29,4’ü kadınlardan oluşuyor.

Yaklaşık yüzde 32 istihdam oranı olan Eskişehir ilimizde, kadınlarımızın üretimdeki payını daha da arttırmak adına Bakanlığımızın destekleme politikası ve imkânları çerçevesinde üreten ve üretme isteğinde olan kadın girişimcilerimizi ve kadın örgütlerimizi Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak pozitif ayrımcılık yaparak destekliyoruz.

Bu kapsamda 2021 yılında; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü – Orta Asya Bölge Alt Ofisi (FAO- SEC) işbirliği ile Pilot İl seçilen Eskişehir’de uygulanan ”Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında kadınlarımız ve kadın örgütlerimize yönelik eğitimler, işletme ziyaretleri ve teknik inceleme gezileri düzenledik.

Tarım ve Orman Bakanlığımızca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği çerçevesinde kadın üreticilerin yer aldığı “Tarımda 21 Özgün Kadın” organizasyonu kapsamında “Ben Yaptım Sen de Yaparsın” sloganıyla Ankara’da program düzenlendi. İlimizden “Tarımda 21 Özgün Kadın’dan biri seçilen üreticimiz Hayriye Kuşçu’ya Bakanımız Dr.

Kırsalda kadınların güçlendirilmesi, tarımsal üretimin artırılması, kaliteli ürün elde edilmesi öncelikli amaçları ile gerçekleştirilen proje kapsamında ilimizde Kadın Girişimcilere Mentorlük desteği veriliyor. Kız Kardeşim Projesi kapsamında ulusal ölçekte bir market zincirinin Orta Anadolu Bölge Direktörü kadın girişimcilerimize rehberlik ediyor. Şu ana kadar Tepebaşı, Mihalgazi, Sarıcakaya, Sivrihisar, Kaymaz, Eskişehir Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortakları ve Eskişehir Kadın Çiftçiler Derneği üyelerinden oluşan 14 kadın girişimciye ticari faaliyetlerinde nasıl güçlenebilecekleri, satış-pazarlama alanlarında rekabet yeteneklerini nasıl artırabilecekleri konularında kritik bilgilendirmeler yapıldı. Yine bu proje kapsamında 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününde S.S. Eskişehir Sarıcakaya ve Mahalleleri Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Eskişehir Kadın Çiftçi Derneği Başkanları ödüllendirildi. Proje ile kadın çiftçilerimiz ve girişimcilerimiz aldıkları eğitim ve edindikleri tecrübelerle yerel market ve restoranlara artık sipariş hazırlamaya başladılar.

2022 yılında uygulayacağımız yeni projemizle inşallah kadın çiftçilerimiz çölyak hastalarına da umut olacak.”Kadın Çiftçilerimiz Çölyak Hastalarına Umut Oluyor Projesi” kapsamında Mahmudiye S.S.

Kadın üreticilerimizi desteklediğimiz bu proje ile Çölyak Hastalığı ile mücadelede çok önemli sonuçlar veren Kara Buğday üretimini de ilimizde yaygınlaştırmak istiyoruz. 

Yine Bakanlığımızca yürütülen diğer bir proje olan ”Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi ”  kapsamında Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Tepebaşı ve İnönü İlçelerimizde ”Sertifikalı Tohum ile Bereketli Yarınlara” projesi uygulandı ve üreticilerimize yeni Geliştirilen Kuru Fasulye Çeşitleri tanıtılarak yetiştirme teknikleri gösterildi.

İl ve İlçe Müdürlüğümüzün desteği ile Sarıcakaya Mayıslar Mahallemizde Kadın Çiftçi Eğitim Merkezi yapıldı. Japon Büyükelçiliği, Sarıcakaya Kaymakamlığı, Sarıcakaya Belediyesi ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz işbirliği ile Bakanlığımıza tahsisli 1.800 m² arazi üzerinde kadın üreticilerimize uygulama serası ve eğitim binası yapıldı. Bu eğitim merkezinde uygulanan topraksız tarımda marullar suyla, çilek fideleri kokopit ile buluşturuldu.

Tarımsal Üretimde Hanımeli Dokunuşu temalı eğitim ve bilgilendirme toplantısı ile üreticilerimize kooperatif ve birlik kurma aşamaları ile Kırsal Kalkınma Hibe Programlarından başvuru yapılabilecek yatırım konuları ve destek koşulları konusunda bilgilendirmeler yapıldı.” dedi.

Sunumunun devamında katılımcılara KKYDP kapsamında kadın girişicimlere pozitif ayrımcılık yapılarak el sanatları, lüle taşı işletmeciliği vb.

Kadın çiftçilerimizi tarımın her alanında desteklemeye, kadın girişimcilerimizi yatırımlara teşvik etmeye dün olduğu gibi bugün de devam edeceklerini belirterek sözlerini sonlandırdı..