Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-07-2021 23:54   Güncelleme : 12-07-2021 23:54

Koşulsuz Sevgi Gösteren Can Dostlarımızın Da Artık Bir Kimliği Var

​Tarım ve Orman Bakanlığımızın “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği” kapsamında Eskişehir’de 2021 yılında tüm sahipli köpeklerin kimliklendirilmesi çalışmalarına İl Müdürlüğümüzce başlanmıştı

Koşulsuz Sevgi Gösteren Can Dostlarımızın Da Artık Bir Kimliği Var

​Tarım ve Orman Bakanlığımızın “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği” kapsamında Eskişehir’de 2021 yılında tüm sahipli köpeklerin kimliklendirilmesi çalışmalarına İl Müdürlüğümüzce başlanmıştı.

10.07.2021 tarihinde Odunpazarı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eskişehir Merkez Avcılık Atıcılık İhtisas Spor Kulübü işbirliği ile avcı dostlarımızın 349 Adet köpeğine kuduz aşıları ve çip uygulamaları yapılırken 11-12.07.2021 tarihlerinde de Tepebaşı Avcılık ve Atıcılık ihtisas kulübünün düzenlediği Geleneksel Şenlikte Tepebaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekim personelleri tarafından 300 köpeğe kuduz aşıları ve kimliklendirme için çip uygulamaları gerçekleştirildi.

Yapılan çalışmalar ile Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu veri tabanı olan PETVET kayıt sistemine kaydedilen sahipli kedi ve köpeklerde başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz  kaynaklı (Hayvandan insana geçen) hastalıkların olup olmadığı kontrol edilmesi hedeflenmektedir. Tüm insanlara koşulsuz sevgi gösteren can dostlarımız da artık birer kimlik sahibi oldular. Bundan sonraki süreçte kimliklendirilen her kedi ve köpeğin bir pasaportu olacak ve sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları, cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler bu pasaporta işlenecektir. Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını İl/İlçe Müdürlüklerine yapacaklar.