Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-11-2021 19:11   Güncelleme : 08-11-2021 19:11

Mihalıççık İlçesinde 7260 Adet Aşılı Bodur Kiraz Fidanı Dikildi

Mihalıççık İlçesinde 7260 Adet Aşılı Bodur Kiraz Fidanı Dikildi

Mihalıççık İlçesinde 7260 Adet Aşılı Bodur Kiraz Fidanı Dikildi

​Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırlanan “Boş Tarlalarda Meyve Bereketi” Projesi’nin bir ayağı olan Mihalıççık ilçesinde kiraz fidanının dikim töreni düzenlendi.

5.11.2021 tarihinde Mihalıççık Merkez ve Ömerköy Mahallelerinde gerçekleştirilen törene Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl Müdür Yardımcısı Murat Eren, Siyasi Parti İlçe Temsilcisi, Şube Müdürleri, Mihalıççık İlçe Müdürü ve teknik personel ile çiftçiler katıldı.

İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş törenin açılışında yaptığı konuşmada:

“Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin bizlere verdiği talimatla çiftçimizin, esnafımızın, sanayicimizin, tüccarımızın her zaman yanında olmaya devam ediyoruz. Mihalıççık Eskişehir’imizin kendisine has iklim özellikleri, bitki örtüsü ve özellikle kirazıyla öne çıkan bir İlçesidir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz proje ekibi ve İlçe Müdürlüğümüzün beraber hazırladığı “Boş Tarlalarda Meyve Bereketi Projesi” ile Sarıcakaya, Mihalgazi, Mihalıççık İlçelerinde atıl arazilerimizin değerlendirilmesi ve ekonomik değeri daha yüksek ürünlerin yetiştirilmesini hedefliyoruz. Bu proje kapsamında toplamda 3 İlçemiz için yaklaşık maliyeti 500 bin lira olan aşılı bodur kiraz fidanlarını %75’i Tarım ve Orman Bakanlığımız , % 25’i de çiftçimiz katkılı temin ettik.  Bugün Mihalıççık ilçemizde toplam da 121 dekar alanda 7260 adet fidanın teslimatını yaparak ardından hep birlikte fidanların dikimini gerçekleştireceğiz. Arazilerimizi değerlendirmek maksadıyla gelecek yıl bize, bu projemiz için daha çok vatandaşımızın, daha çok çiftçimizin başvurmasını temenni ediyorum. Aynı zamanda bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında %50 hibe destekli 15. Etap başvuruları başladı. Bu çağrıya başvurarak kirazın soğuk hava deposundan tutun depolanması, paketlenmesi, işlenmesi, meyve suyu üretimi veya başka meyvelerin, sebzelerin işlenmesi ya da evlerinde dikiş, nakış işleyen kadın çiftçilerimiz için makine ekipman desteği isteyebilirsiniz. İsterseniz traktörünüzün römorku,  meyve bahçelerinizi zemin üzerine doludan korumak için file sistemi dahil toplamda 73 farklı makine ekipman desteklemesinden faydalanabilirsiniz. Yeter ki üretelim, çiftçimiz daha fazla para kazansın, refah seviyesi yükselsin ve çiftçilerimiz hak ettiği yere gelsin. Çiftçi milletimizin efendisidir.”  dedi.

Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç konuşmasında:

“Boş arazilerin değerlendirilmesi özellikle İlçemizde kiraz üretiminin bu kadar yaygınlaşması, katma değer üretilen bir dönemde kiraz üretiminin desteklenmesi bizim için çok önemli ve gurur verici bir proje. Bu anlamda hem İlçe personeline hem İl Müdürlüğü personeline hem de İl Müdürümüzün şahsında tüm çalışanlarımıza teşekkürlerimi ifade ediyorum. Rabbim daha nice tarım ve hayvancılık alanında projeler ile bir araya gelmeyi, çiftçilerimizin elinden tutmayı, çiftçilerimizin alnını ak etmeyi bizlere nasip eylesin. Bereketi Allah’tan diyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. ” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından aşılı bodur kiraz fidanlarının çiftçilere dağıtılarak araziye dikiminin gerçekleştirilmesiyle tören sona erdi.