Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-11-2021 23:00   Güncelleme : 03-11-2021 23:00

Online Toplantıda Bakan Pakdemirli’den “İŞİMİZ SAHA, GÜCÜMÜZ SAHA” Vurgusu

Online Toplantıda Bakan Pakdemirli’den “İŞİMİZ SAHA, GÜCÜMÜZ SAHA” Vurgusu

Online Toplantıda Bakan Pakdemirli’den “İŞİMİZ SAHA, GÜCÜMÜZ SAHA” Vurgusu

​Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin başkanlığında, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş’ün de katılımlarıyla birlikte 81 İl Müdürüyle 2.11.2021 tarihinde online toplantı düzenlendi.

Tarım sektörünün durumu, Bakanlığın bir yıllık çalışmaları ve önümüzdeki dönem stratejilerinin değerlendirildiği toplantıda Bakan Dr. Bekir Pakdemirli “İŞİMİZ SAHA, GÜCÜMÜZ SAHA” vurgusunu yaptı.

Bakan Pakdemirli online toplantıda, 2019 yılında gerçekleştirilen Tarım Şurası ve geçtiğimiz günlerde yapılan Su Şurası başta olmak üzere Bakanlığımızın hayata geçirdiği Marka projeler ve Bakanlığımızın imkânları, çalışmaları ile ilgili olarak tüm İl Müdürlerinden bölge çiftçilerini, üreticilerini haberdar etmelerini ve yararlanmalarını sağlamalarını talep etti. Sonrasında Bakanlığın çiftçiye, üreticiye, yetiştiriciye ve orman köylüsüne destek olduğu alanları tek tek ifade eden Bakan Pakdemirli:

 ” Tarımsal kuraklık özellikle hububat bitkilerinde önemli verim kayıplarına neden olduğundan, verim kayıp oranına göre dekara 30 lira ila 100 lira arasında destekleme ödemesi yapma kararı aldık. Modern Basınçlı Sulama Sistemleri hibesi kapsamında 300 milyon lira destekleme ödemesi yapacağız. TARSİM kapsamında kuraklık sigortasında devlet desteğini yüzde 60’tan yüzde 70’e, hasar ödeme oranını ise yüzde 70’ten yüzde 80’e çıkardık. Çeltikte tava sulama yerine, damla sulama yöntemi ile üretimi desteklemeye başladık. Hayvan yetiştiricimizin ve gıda sanayimizin ihtiyacı olan hububatı, Toprak Mahsulleri Ofisimiz aracılığı ile regülasyon kapsamına aldık ve Ekim ayı sonuna kadar 2,6 milyon ton, uygun fiyatlı ürün verdik. Havza bazında su tüketimi az olan baklagil ve yem bitkileri üretimini de ekstra yüzde 50 prim artırarak destekliyoruz. Su kısıtı olan havzalarda, su tüketimi fazla olan dane mısır üretiminin desteklerden faydalanması için damla sulama şartı getirdik. Bu yıl hasat edilen buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için gübre desteğini yüzde 25 oranında artırarak ödeyeceğiz. 2022 üretim yılı için de gübre desteğini, hububat dâhil tüm ürünlerde yüzde 100 artırarak ödeyeceğiz. Böylece halen, buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 16 lira olan gübre desteği, 2021 üretim yılı için dekara 20 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 32 lira olarak ödenecek. Diğer ürünlerde ise gübre desteği 2021 üretim yılı için dekara 8 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 16 lira olarak ödenecek. 2022 üretim yılı için sertifikalı tohum kullanım desteğini ise buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik için yüzde 50 artırarak dekara 24 lira olarak ödeyeceğiz. Yapılan bu düzenlemeyle, iki yıllık süreçte buğdayda gübre desteğini 4 kat, sertifikalı tohum desteğini ise yaklaşık 3 kat artırmış olacağız. Mazot desteği kapsamında da her üretim yılı için, mazot maliyetinin ortalama yüzde 50’sini karşılayacak düzeyde çiftçilerimize ödeme yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Toplantı Bakanın “Bugün sahada olacağız, yarın bugünden daha çok sahada olacağız! Görevimizin gereği de budur, çiftçimizin bizden beklentisi de budur. Altını çizerek söylüyorum, bizim işimiz saha, gücümüz saha… Sizleri masada değil, tarlada görmek istiyorum. Ekim-dikim faaliyetlerinin sürdürülmesini ve çiftçimizin motivasyonunu sağlamak en asli vazifemizdir.”  diyerek sözlerini sonlandırmasıyla sona erdi.