Eğitim
Giriş Tarihi : 03-11-2021 17:50   Güncelleme : 03-11-2021 17:50

Rektör Erdal Es TV’ye konuk oldu

Rektör Erdal Es TV’ye konuk oldu

Rektör Erdal Es TV’ye konuk oldu

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Es TV’de yayınlanan Açıkça programına konu oldu. Meltem Karakaş ve Ali Baş’ın hazırlayıp sunduğu programda Rektör Erdal, Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesi, Tercihim Eskişehir Platformu başta olmak üzere çeşitli konularda bilgi verdi.

Rektör Erdal: “Eskişehir’in bir öğrenci kimliği var”

Tercihim Eskişehir platformuyla birlikte nitelikli öğrencileri Eskişehir’de bulunan üniversitelere çekebilmeyi amaçladıklarını belirten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal: “Eskişehir’in öğrenci için oturmuş bir kimliği var. Sloganımız bir öğrenci hangi bölümde okumak istiyorsa Eskişehir’de buna ulaşabilir. Mühendis olmak istiyorsa, herhangi bir sosyal bilimler alanında okumak istiyorsa, sağlık bilimleri alanında okumak istiyorsa Eskişehir’i tercih edebilir. Kaynaklarımızı Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi ile ortak bir şekilde kullanarak öğrencilerimizin Eskişehir’i tercih etmeleri için bu platformdan faydalandık. Anadolu Üniversitesi doluluk oranlarında ilk 8 üniversitesi içerisinde yer aldı.” dedi. Rektör Erdal konuşmasının devamında Anadolu Üniversitesi Başarı Bursları hakkında da bilgi verdi.

“URAYSİM Eskişehir için büyük bir fırsat”

Gelen soru üzerine URAYSİM projesinin 2011 yılında o zamanki adıyla Devlet Planlama Teşkilatının kalkınma programına girdiğini belirten Rektör Erdal geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2022 yatırım programlarında URAYSİM’in tamamlanacağına dair açıklamaların olduğunu belirtti.  Rektör Erdal: “Göreve geldiğim günden beri URAYSİM’e çok önem veriyorum çünkü bu proje aynı zamanda Eskişehir için de büyük bir fırsat. Raylı sistemler Eskişehir için her zaman önemli bir konumda olmuştur. Bu projedeki paydaşlarımızla beraber URAYSİM’in kurulmasında gerekli olan her şeyi hızlandırmaya çalışıyoruz.”

Anadolu üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıkça programında Açıköğretim Sistemi, üniversite şehir iş birliği ve Anadolu Üniversitesi’nin yürütmekte olduğu diğer projeler hakkında da bilgi verdi.