Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-01-2022 20:59   Güncelleme : 18-01-2022 20:59

SAKARYA HAVZASI FAO DESTEĞİYLE KORUNACAK

SAKARYA HAVZASI FAO DESTEĞİYLE KORUNACAK

SAKARYA HAVZASI FAO DESTEĞİYLE KORUNACAK

​Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz paydaşlığı ile uygulanan, Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğü (TRGM), Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM), Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından hazırlanan  ve FAO – Tarım ve Orman Bakanlığımız ortaklığıyla gerçekleştirilen “Yukarı Sakarya Havzası Arazi Tahribatı Dengeleme Projesi” çalıştayı Eskişehir ilimizde yapıldı.

            14/01/2021 tarihinde yapılan çalıştaya; Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Dr. Ali Kılıç Özbek, Orman Genel Müdürlüğü Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Daire Başkanı Ertan Pirdal,  İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Boz ve FAO Türkiye Temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen,  Çalıştay öncesinde Proje Paydaş Temsilcileri Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş’ü makamında ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu.

Proje kapsamında şu ana kadar yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendiren , Arazi Tahribatı Dengeleme (ATD) Projesi Koordinatörü ve FAO Temsilcisi Sibel Tekin:

” Projenin Amacı: Arazi Tahribatının Dengelenmesi (ATD), hedeflerinin belirlenmesi, planlanması ve karar verme süreçlerine katkıda bulunulması için;  Yukarı Sakarya havzasında ATD yaklaşımının uygulanması ve ardından ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasıdır.

Projenin 2,4 Milyon ABD Doları GEF kaynağı (% 100 hibe) ve 13,6 Milyon ABD Doları Eş Finansman olmak üzere toplam bütçesi 16 Milyon ABD Dolarıdır. Proje sürdürülebilir arazi yönetim prensipleri doğrultusunda “Çevre dostu Tarımsal Uygulamalar” seçilen pilot alanlarda 48 ay içerisinde uygulanacak olup; bu kapsamda elde edilen kazanımlar uygulamalı Çiftçi Okulları ile Çiftçimize aktarılacaktır. Proje pilot alanlarında azaltılmış toprak işleme, doğrudan ekim (işlemesiz tarım), organik tarım, baklagil rotasyonu, sürdürülebilir sulama yönetimi için modern sulama teknikleri ve uygulamaları(damla sulama, su hasadı) ve yine sürdürülebilir toprak- arazi- gübre yönetimi kapsamında malçlama, gübre yönetimi, kurağa toleranslı tohum çeşitleri uygulaması, tarımsal ormancılık, su ve rüzgar erozyon kontrolü, biyo- çeşitlilik ve mera yönetimi gibi iş ve işlemlerde destek verilecektir. Ayrıca söz konusu proje kapsamında, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak üzere, Yukarı Sakarya Havzası’nda; iklim dostu tarım/ormancılık uygulamaları ile ilgili kurumsal kapasite geliştirme, farkındalık oluşturma ve proje sahasındaki bazı alanlarda demonstrasyonlar yapılacaktır.”dedi.

Çalıştayda söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş; ”Memleketimiz hepimiz için önemli ama Eskişehir bizim için daha önemli.

FAO ve Bakanlığımız ortaklıklarıyla daha fazla projenin bölgemizde hayata geçmesini diliyorum. Bunun için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve DSİ ile çok yakın temas içindeyiz. İl tarım ve Orman Müdürlüğü olarak projenin başarıya ulaşması için üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapacağız. İnanıyorum ki, bu proje ile Yukarı Sakarya Havzamızda arazilerimizin korunması için önemli aşamalar kaydedilecek. FAO’nun Eskişehirimize gösterdiği ilgiden ve Projenin uygulama alanının Eskişehir ili olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Projede emeği geçen katkıda bulunan bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”  dedi.

Söz konusu Çalıştay  soru cevap şeklinde edinilen karşılıklı  bilgi alışverişi ile sona erdi.

.