Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-08-2021 05:54   Güncelleme : 14-08-2021 05:54

Seyitgazi İlçesinde Çörek Otu Hasadı Programı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kapsamında Seyitgazi ilçesinde Çörek Otu Hasadı Programı gerçekleştirildi

Seyitgazi İlçesinde Çörek Otu Hasadı Programı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kapsamında Seyitgazi ilçesinde Çörek Otu Hasadı Programı gerçekleştirildi.

12.08.2021 tarihinde Seyitgazi İlçesi Gümüşbel Mahallesinde düzenlenen hasat programına Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Eskişehir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Muazzez Günay, İlçe Ziraat Odası Başkanı Erhan Erden, İl Müdür Yardımcıları, İlçe Müdürü ve ilgili Şube Müdürleri ile çiftçiler katıldı.

Seyitgazi İlçesinde son yıllarda tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ekiliş alanları artarken 2021 yılında da İlçede 500 dekarlık alanda çörek otu yetiştiriciliği yapılmıştır. Gümüşbel Mahallesinde ise yaklaşık 81 dekarlık alanda sulu ve kuru tarım yöntemleriyle çörek otu yetiştiriciliği gerçekleştirilmiştir. Hasadın yapıldığı arazi sahibi çiftçi Abdullah Dinç verdiği bilgilerde 12 dekarlık alanda ekilişi yapılan çörek otundan yaklaşık toplam 1000 kg ürün almayı beklediğini belirterek elde edilen mahsulü tohum ya da çörek otu yağı için yağlık olarak satacağını ifade etti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Özdemir ise 2022 yılında  “Seyitgazi Çörekotu Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi”  hazırlanarak Gümüşbel, Beykışla, Bardakçı, Yenikent ve Değişören Mahallelerinde 20 üretici ile toplam 300 dekar alanda çörekotu yetiştiriciliği yapmayı planladıklarını belirtti.

 İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş bir süre biçerdöver kullanarak çörek otu hasadının gerçekleştirilmesine katkıda bulundu. Kaymakam ve İl Müdürü tarlaya gelen Seyitgazi’ li çiftçi kadınlarımızla bir süre sohbet ettikten sonra hasat alanından ayrıldılar.