Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-04-2022 18:51   Güncelleme : 12-04-2022 18:51

SEYİTGAZİ İYİ TARIM İLE ÇÖREKOTU ÜRETİYOR

SEYİTGAZİ İYİ TARIM İLE ÇÖREKOTU ÜRETİYOR

SEYİTGAZİ İYİ TARIM İLE ÇÖREKOTU ÜRETİYOR

​Eskişehir Seyitgazi İlçesinde 11.04.2022 tarihinde üreticilere “Seyitgazi İyi Tarım İle Çörekotu Üretiyor” projesi kapsamında çörekotu tohumu dağıtıldı.

Seyitgazi Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen tohum dağıtım etkinliğine Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Seyitgazi Ziraat Odası Başkanı Erhan Erden, ilçe protokol üyeleri ve üreticiler katıldı.

Seyitgazi’yi Çörekotu Yetiştiriciliğinde Bir Merkez Haline Getirmeyi İstiyoruz

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş etkinlikte yaptığı açıklamada: “Seyitgazi İlçesi tarımsal anlamda bizim için çok önemli bir ilçemiz. Cumhurbaşkanımızın ekilmedik tek bir karış toprak kalmasın talimatları gereği çıktığımız yolda Seyitgazi’de geçen sene hasadını gerçekleştirdiğimiz çörekotunun tohumlarını bu sene üreticilerimize dağıtmak için burada bulunuyoruz. Seyitgazi’de çörek otu ekim alanını bu sene biraz daha genişleteceğiz inşallah. Çörek otu ekimi yapan üreticilerimizi iyi tarım uygulamaları kapsamında destekleyeceğiz. Proje kapsamında 20 çiftçimize yüzde yetmiş beşi bakanlığımızın desteği ve yüzde yirmi beşi çiftçimizin katkısı ile 840 kg çörekotu tohumu dağıtacağız. Çörekotu biliyorsunuz ölüm haricinde her derde deva olmasıyla bilinen şifalı bir bitki. Seyitgazi’yi çörek otu yetiştiriciliğinde bir merkez haline getirmeyi istiyoruz. Bu proje ile üreticilerimize dağıtılan çörekotu tohumları hayırlara vesile olsun inşallah. Mahsulünüzün bol ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak yaptığı konuşmada: “Geçtiğimiz yıl hep beraber hasadını gerçekleştirdiğimiz çörek otunun bu sene tohumlarını dağıtıyoruz. Seyitgazi’mizi tarımsal anlamda önemsedikleri, geliştirmeye çalıştıkları için ve yapılan bu proje için özellikle Tarım İl Müdürümüze teşekkür ederim. İlçemizde göstermiş oldukları özverili çalışmalardan dolayı İlçe Tarım Müdürümüze ve personeline ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Seyitgazi toprağıyla gerçekten çok bereketli bir yer. Sahip olduğu Seyit Battal Gazi, Şücaaddin Veli, Himmet Baba, Üryan Baba gibi değerleri ile de mübarek topraklar. Bu toprakların bereketli olmasında bu mübarek zatlarında duasını aldığımızı düşünüyorum. Seyitgazi’mizin kıymetli çiftçileri de bu bereketli toprakları çok güzel işliyorlar. Tüm çiftçilerimize göstermiş oldukları gayretli çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu vesile ile çörekotu denilince Seyitgazi’mizin ilk akla gelen yerlerden biri olmasını diliyorum. İyi tarım uygulamaları kapsamında dağıtacağımız bu çörekotu tohumlarının sizler için hayırlı, bereketli olmasını ve bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Proje ile Seyitgazi İlçesinin Beykışla, Çatören, Değişören, Gümüşbel, ve Yenikent Mahallelerinde 20 çiftçimizle, 300 dekarlık alanda iyi tarım uygulanarak, çörekotu üretimi yapılması amaçlanmıştır. Proje uygulama talimatı gereği Bakanlığımız katkısı 37.500 TL ( % 75) ve çiftçi katkısı 12.500 TL ( % 25)  olmak üzere toplamda 50.000TL bedelle 840 kg Çörekotu Tohumu, 300 dekar arazide ekilmek üzere üreticilerimize teslim edilmiştir. Çörekotu tohumlarının üreticilere dağıtılmasıyla etkinlik sona erdi.