Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 20:35   Güncelleme : 08-04-2022 20:35

SLOVAKYA’NIN YÖRESEL PEYNİRLERİ AB MEVZUATI ÇERÇEVESİNDE İNCELENDİ

SLOVAKYA’NIN YÖRESEL PEYNİRLERİ AB MEVZUATI ÇERÇEVESİNDE İNCELENDİ

SLOVAKYA’NIN YÖRESEL PEYNİRLERİ AB MEVZUATI ÇERÇEVESİNDE İNCELENDİ

​Erasmus + Programı Mesleki Eğitim için Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına hibe desteği alan 2019-1-TR01—KA202-077415 numaralı ” Yöresel Peynirlerin Üretim Teknolojileri ve Hijyen Standartlarının AB Işığında İncelenmesi ” kısa adıyla BestCHEESE  isimli projenin üçüncü uluslararası toplantısı 28 Mart -01 Nisan 2022 tarihleri arasında Nitra / Slovakya’da gerçekleştirildi.

Projenin Slovakya ayağının açılışını Slovak University of Agriculture in Nitra da görevli proje irtibat kişisi Dr. Lucia GABRINY GRESOVA yaptı. Ofis çalışmaları kapsamında proje sahibi kurum yetkilisi Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ proje faaliyetleri hakkında, Proje Koordinatörü Veteriner Hekim Dr. Hatice OLCAY projenin somut çıktıları ve bütçe kullanımı, Ziraat Mühendisi Süt Teknoloğu Nur İŞLER Akdeniz Bölgesi peynirlerinin üretim teknolojileri, doğal starter kültür kullanımı ve peynir üretiminde sık karşılaşılan hatalar hakkında sunum yaptı.

Paydaş kurumlarımızdan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Doç.Dr. Begüm YURDAKÖK DİKMEN Yöresel Peynirlerdeki Çevresel Risk Faktörleri, Veteriner Hekim Emine Dilan ŞAHİN Aromatik Hidrokarbon Kontaminasyonunu Azaltmak İçin Fümigasyonlu Peynirlerde Alternatif  Starter Kültürlerin  Kullanımı, Agrigento Halk Sağlığı Kurumundan (İtalya) Dr. Giuseppe SALVATORE VELLA Piacentinu of  Enna Peynirinin Üretim Teknolojisi,  Slovenya Veteriner Fakültesinden Doç. Dr. Tomaz SNOJ Mohant Peynirinin Üretim Teknolojisi, Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Barış DOYAR Kars Deve Dili, Erzurum Tulum, Kars Gravyer, Motal, Karın Kaymağı, Erzurum Kerti Peynirlerinin Üretim Teknolojileri,  Agrigento Halk Sağlığı Kurumundan (İtalya) Veteriner Hekim  Dr. Salvarore PACINELLA Provolina / Caciocavallo Sicilian Peynirinin Üretim Teknolojisi  konularında sunumlarını gerçekleştirdi.

Geleneksel peynir üretim teknolojilerine yönelik saha çalışmaları kapsamında ilk gün Dubnik bölgesinde faaliyet gösteren “FarmFoods”  işletmesine ziyaret yapıldı. Günlük 20000 litre süt işleme kapasiteli 650 süt ineği bulunan tesiste, taze süt, ekşi süt/kefir, yoğurt, krema, yoğurtlu tatlılar, sürülebilir peynir,  tereyağ,  geleneksel peynirin üretimine yönelik inceleme ve değerlendirme yapıldı. Daha sonra Brezno Bölgesinde, “Parenica Slovak Cheese” isimli yöresel peynir üretimini yapan Agravital isimli tesisi ve Znada Bölgesindeki Dolna Köyü yakınlarındaki yöresel peynirleri (Bryndza Cheese, Syr-Neudeny, Zincica, Urda, Svatokrizsky-Syr Cheeses) üreten PREDEJNA isimli bir aile işletmesi ziyaret edildi.

Saha ve ofis çalışmalarının sonunda  proje katılımcıları kendi ülkelerindeki yöresel peynirler ve AB mevzuatlarıyla ilgili  görüş alışverişinde bulundular. Katılımcılar oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen çalışmaların sonrasında karşılıklı iyi dilek ve temennilerde bulunarak ülkelerine döndüler.