Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-12-2021 14:20   Güncelleme : 22-12-2021 14:20

TAKLİT VE TAĞŞİŞ ÜRÜNÜ GÜBRELERE DİKKAT!

TAKLİT VE TAĞŞİŞ ÜRÜNÜ GÜBRELERE DİKKAT!

TAKLİT VE TAĞŞİŞ ÜRÜNÜ GÜBRELERE DİKKAT!

​Kimyevi gübre çeşitlerinin fiyat artışları nedeniyle piyasa hareketliliğini fırsat bilen niyeti iyi olmayan kişilerin geçmiş yıllarda olduğu gibi yine piyasaya sahte ve taklit ürün arz edebilecekleri düşünülmektedir.

Maalesef bu gibi fırsatçıların üretici firmalar tarafından yetkilendirilmemiş dağıtıcılar vasıtasıyla piyasaya ürün arz ettikleri, seyyar olarak mahalleler/köylerde Tır, Kamyon, Minibüs vb. araçlarla peşin bedelli, piyasa fiyatından düşük cazip fiyatlarla piyasaya ürün arz ettikleri (Ekimle birlikte kullanılan DAP 18.46 0 –  20.20.0 – 20.20.0+Zn Kompoze, Üst gübre olarak kullanılan ÜRE, CAN, Amonyum Sülfat vb. gübreleri )  uygulamalarda görülmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Taklit ve tağşiş ürün olarak üretilen ve güvenli olmayan gübreleri ambalaj, etiket bilgileri ve fiziksel görünümleri ile ruhsatlı gübrelerden ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu gübrelerin analizlerinin sonucunda;  etiket bilgileriyle uyumlu bitki besin elementleri hatta gübre içerisinde hiçbir bitki besin maddesi bulunmamaktadır.

Ayrıca çiftçilerimizin, firmaların satış noktaları dışında ucuz olduğu gerekçesiyle faturasız gübre alarak kullanmaları mağduriyet yaşanmasına neden olmaktadır.  Bu konuyla ilgili mağdur olmamaları için çiftçilerimizin, seyyar olarak pazarlanan ve mahallelerinde satılan gübreleri almamaları gerekmektedir. Gübrelerin seyyar olarak pazarlanması da “Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği” mevzuatına uygun olmayıp dağıtıcılar gübre satışlarını Gübre Takip Sistemi (GTS) üzerinden yapmak zorundadır.

Üreticilerimizin Katı Organik – Organomineral gübre desteklemelerinden yararlanabilmeleri için dağıtıcıdan son kullanıcıya kadar olan ürün tesliminde, son kullanıcının TC Kimlik numarası veya vergi kimlik numarası üzerinden Gübre Takip Sisteminde  (GTS) işlem yapılması zorunludur. Aksi halde Katı Organik – Organomineral gübre desteklemesinden yararlanamayacağı için süreç zorlaşacaktır.

Çiftçilerimiz İhtiyaç duydukları gübreleri; sabit, yerleri bilinen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz’ den Gübre Dağıtıcılık Belgesi  ile izin verilen üretici firmaların bayisi olan ve belgeleri istenildiğinde ibraz edebilen,  sattıkları ürün bilgileri ile birlikte şirket bilgilerini içeren (fatura ve sevk irsaliyesi vb.) belgeleri düzenleyebilen gerçek ve tüzel kişilerden satın almalıdır. Aksi takdirde çiftçilerimizin ödemiş oldukları gübre bedellerinden ve ürün kayıplarından dolayı mağduriyetlerinin oluşabileceği bilinmelidir. Daha da önemlisi tarıma elverişli 1 santimetre kalınlığındaki toprağın, ortalama olarak 100 ile 1000 yıl arasında oluştuğunun göz önünde bulundurularak taklit, tağşiş ürünü bu gübrelerin topraklarımızda da telafisi güç sonuçlara neden olabileceği gerçeğinin de unutulmadan üreticilerimizin daha dikkatli olması gerekmektedir.” dedi.