Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-11-2021 03:11   Güncelleme : 06-11-2021 03:11

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç: “Eskişehir’de Çok İyi Bir Tablo İle Karşılaştım”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç: “Eskişehir’de Çok İyi Bir Tablo İle Karşılaştım”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç: “Eskişehir’de Çok İyi Bir Tablo İle Karşılaştım”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, 4.11.2021 tarihinde Eskişehir’e gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Merkez binasında Şube ve İlçe Müdürleri ile sohbet etti. Ardından İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ve gıda denetim ekibiyle birlikte market ve restoran denetimlerine katıldı. Marketlerdeki ürünleri ve restoranlarda yapılan incelemeleri kontrol eden Bakan Yardımcısı, işletme yetkililerinden genel bilgi aldı. Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç denetim esnasında yaptığı açıklamada:

“Ülkemizde, Avrupa ülkeleri ile aynı gıda mevzuatına sahibiz. Bakanlık olarak tarladan çatala kadar bütün süreci kontrol altında tutuyoruz. Bu açıdan biz ek gıda güvenirliği itibari ile Dünya’da ve Avrupa’da sayılı ülkelerden biriyiz. Bunun dışında bazen de hatalı işlemler olabiliyor. Bu konuda biliyorsunuz Alo 174 hattımız var. Bu hattan ihbarları alıyoruz. İhbar aldıktan sonra da süratle gerekli denetimler yapılıyor. Hatalı bir durum varsa öncelikle ikaz ve rehberlik görevimizi yapıyoruz. Mevzuatımız bir ceza gerektiriyorsa da orada gerekli yaptırımı yapmak üzere gerekli cezalandırmayı da yapabiliyoruz.

Gerekirse kapatma cezası da veriyoruz. Övünçle bahsedebilirim ki ülkemiz gıda zehirlenme vakalarının görülme oranının düşüklüğü açısından Avrupa’daki ülkelerden çok daha iyi durumdadır. Gıda üreticilerimiz, kültürümüz ve dinimizden kaynaklanan temizlik ve insaf özelliğimiz ile İl Müdürlüğümüzün ve Teşkilatımızın rehberliği sayesinde ülkemizde zehirlenme vakalarına çok şükür çok az rastlıyoruz. Bu açıdan da Ülkemizin gıda ürünleriyle ilgili çok iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Eskişehir’de şu anda yaptığımız denetimde de çok iyi bir tablo ile karşılaştığımızı sizinle paylaşmak isterim. Müessese yetkililerini ve çalışanları tüm samimiyetimle kutluyor ve tebrik ediyorum. ” dedi.

Gerçekleştirilen gıda denetimlerinin akabinde Bakan Yardımcısı Tunç İl Müdürü Gümüş ile birlikte Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsüne geçerek, hastalığa ve kuraklığa dayanıklı buğday ve baklagil çeşitleri üzerinde yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı. Buradan Eskişehir İli Odunpazarı İlçesinde kurulan semt pazarında tezgâh açan esnafları ziyaret ederekonlarla sohbet etti.

Başkan Birsen: ” Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar olarak Tarım İl Müdürlüğünce yapılan denetimleri yapıcı, olumlu buluyoruz. Nezdinizde şahsınızda Sayın İl Müdürümüze, Gıda Kontrol Şube Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Gerçekten denetimlerin hepsi yapıcı, esnaf ve sanatkarı yenilikçi, işlerini yenileyerek daha hijyenik bir şekilde Eskişehir halkına hizmet verebilmesi için bize her türlü desteği veriyorlar. Esnaf ve sanatkârımızda Tarım İl Müdürlüğümüzün isteklerini yerine getirerek iyi bir diyalog içinde çalışarak Eskişehir halkımıza en iyi şekilde hizmet veriyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde diyalog içinde hizmetlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Akşam saatlerinde Mahmudiye İlçesi Hamidiye Yerleşkesinde bulunan Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Etçi Damızlık Tavuk İşletmesi’ne geçen TUNÇ, Enstitünün Türkiye tavukçuluk sektöründeki yeri hakkında ve 2019 yılında marka tescil belgesine sahip olan Türkiye’nin ilk yerli ve etlik damızlık tavuğu olan Anadolu-T tavuk ile ilgili bilgi aldı. Son olarak Mahmudiye İlçesinde bulunan TİGEM’e ait Anadolu Tarım İşletmesi’ni ziyaret eden TUNÇ burada gerçekleştirilen bitkisel üretim ve hayvancılık faaliyetleri ve özellikle Safkan Arap Atı Yetiştiriciliği ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi alarak ziyaretlerini tamamladı.

 

.