Eğitim
Giriş Tarihi : 17-12-2021 14:50   Güncelleme : 17-12-2021 14:50

“UNESCO 2021 Ahi Evran Anma Yılı” kapsamında “Ahi Evran ve Ahilik Bilgi Şöleni” düzenlendi

“UNESCO 2021 Ahi Evran Anma Yılı” kapsamında “Ahi Evran ve Ahilik Bilgi Şöleni” düzenlendi

“UNESCO 2021 Ahi Evran Anma Yılı” kapsamında “Ahi Evran ve Ahilik Bilgi Şöleni” düzenlendi

2021 yılı; UNESCO tarafından “Ahi Evran Anma Yılı”, Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında ise “Ahi Evran Yılı” ilan edilmişti. Bu kapsamda Ahi Evran’ı ve Ahilik kurumunu araştırmak amacıyla Eskişehir Ticaret Odası Konferans Salonunda “Ahi Evran ve Ahilik Bilgi Şöleni” gerçekleştirildi. 38 tebliğin sunulduğu bilgi şöleninde  Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ercan Atasoy, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Demirci, Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Türk Ocakları Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve davetli yer aldı.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız: “Ahilik Teşkilâtı’nın temel amacı toplumda huzur ve barışı temin etmektir”

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız bilgi şöleninde gerçekleştirdiği konuşmasında, “Çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen Ahilik geleneğinin, ticaret hayatının gelişmesinde önemli katkısı olmuştur. Günümüze kadar etkilerini devam ettiren Ahilik anlayışının; ahlâkın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğunu düşünüyoruz. Bu bakımdan Ahilik’in bizler için önemi oldukça büyüktür. Ahilik Teşkilâtı’nın temel amacı toplumda huzur ve barışı temin etmektir. Çünkü ‘Ahilik’ kardeşlik demektir. Bu amaç doğrultusunda Ahi Evran-ı Velî, meslek erbabına dürüstlük, güvenirlilik, kul hakkı, helâl lokma, çalışma, yardımlaşma, paylaşma gibi ahlâkî erdemleri aşılamaya çalışmıştır.” dedi.  

Rektör Yardımcısı Demirci: “Ahî Evran ve Ahilik hakkında sempozyum düzenlenmesi bizim için mutluluk verici”

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Betül Demirci sempozyumda gerçekleştirdiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Anadolu’da ahîliğin kurucusu kabul edilen ve Kırşehir’de bir zaviyesi de bulunan Ahî Evran, Yunus Emre ve Nasreddin Hoca kadar iyi bilinmese de ekonomik ve sosyal hayatın ahlaki kurallarını ve temel yapısını oluşturarak sanatkârlar ve tüccarlar için önemli bir rehber olmuştur. Türk-İslam medeniyetinin oluşum sürecinde bu derece mühim bir yer işgal eden Ahî Evran ve Ahilik hakkında 38 tebliğ ile bir sempozyum düzenlenmesinin yanı sıra Rektörlüğümüz ile Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin organizasyonun paydaşı olması bizim için mutluluk vericidir. Bilgi şöleninin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve tüm kurumlara teşekkür ediyor, başarılı ve verimli bir program olmasını diliyorum.”