Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-08-2021 00:28   Güncelleme : 08-08-2021 00:28

YAŞADIĞIMIZ ÇEVREYİ VE SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN ORGANİK TARIM

​Eskişehir İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce, “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında eğitim ve tanıtım faaliyetleri sürdürülürken aynı zamanda zirai mücadele ilacı kalıntısı olup olmadığının tespiti için de üretim sahalarından yaş sebze-meyve numuneleri alınmaktadır

YAŞADIĞIMIZ ÇEVREYİ VE SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN ORGANİK TARIM

​Eskişehir İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce, “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında eğitim ve tanıtım faaliyetleri sürdürülürken aynı zamanda zirai mücadele ilacı kalıntısı olup olmadığının tespiti için de üretim sahalarından yaş sebze-meyve numuneleri alınmaktadır.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş:

“Sentetik gübre ve zira mücadele ilacı kullanılmadan güvenilir ürünler kategorisinde üretilen organik ürünler ile çevreye zarar verilmediği gibi tüketicilerin de sağlığını tehdit eden kalıntıların oluşması engellenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımızca yetkilendirilmiş kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilen organik ürün üreticilerine müteşebbis ve ürün sertifikaları düzenlenmektedir. Bakanlığımız ve İl Müdürlüklerimiz bu sertifikaların doğrulanması için sertifikasyon kuruluşlarının arazi ve büro denetimlerini gerçekleştirmektedir. Ardından hasat öncesi zirai mücadele ilacı kalıntısı ve satış noktalarının denetimi yapılmaktadır.

Genellikle küçük işletmelerde aile iş gücü değerlendirerek yapılan organik tarımla çiftçilerimiz diğer üretimlere göre daha yüksek bir gelir elde etme avantajına sahip olmaktadır. Yaşadığımız çevre ve sağlığımızın korunduğu bu seçkin üretimin devamlılığı için çiftçilerimizin ürettiği organik tarım ürünlerini satın almaya bizler de öncelik vermeliyiz.” dedi.