Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-10-2021 18:35   Güncelleme : 01-10-2021 18:35

YÖRESEL PEYNİRLERDE AB UYUM PROJESİ: BESTCHEESE

Erasmus + Programı Mesleki Eğitim için stratejik ortaklıklar faaliyeti kapsamında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına hibe desteği alan ” Yöresel Peynirlerin Üretim Teknolojileri ve Hijyen Standartlarının AB Işığında İncelenmesi”  kısa adıyla BestCHEESE  (En İyi Peynir) Projesinin AB ortakları İtalya, Slovakya ve Slovenya ülkeleri, yerel ortakları Ankara Üniversitesi ve Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’dür

YÖRESEL PEYNİRLERDE AB UYUM PROJESİ: BESTCHEESE

Erasmus + Programı Mesleki Eğitim için stratejik ortaklıklar faaliyeti kapsamında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına hibe desteği alan ” Yöresel Peynirlerin Üretim Teknolojileri ve Hijyen Standartlarının AB Işığında İncelenmesi”  kısa adıyla BestCHEESE  (En İyi Peynir) Projesinin AB ortakları İtalya, Slovakya ve Slovenya ülkeleri, yerel ortakları Ankara Üniversitesi ve Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’dür. Projenin ilk uluslararası etkinlik programı 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında İlimizde gerçekleştirildi.

Projenin amacı; AB’ye üye ve aday ülkelerde geleneksel peynirlerde üretim teknolojileri gıda güvenliği ve hijyeni konularında BİT tabanlı eğitim metodolojileri geliştirilerek bölgesel farklılıkların giderilmesine katkı sağlamak. Programın ilk gününde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ konuşmalarıyla açılışı gerçekleştirdi. Proje faaliyetleri, etkileri ve sonuçları hakkında Proje Koordinatörü Veteriner Hekim Dr. Hatice OLCAY’ın sunumunun ardından proje katılımcıları gündemde yer alan kendi ülkelerindeki yöresel peynirlerin üretim teknolojileri ve ilgili mevzuatlar hakkında sunumlarını yaptılar.

Hafta boyunca devam eden etkinlik programı kapsamında;

Eskişehir Ekibi: Çimi ve Ham Çökelek Antakya Kesme, Bez Kaşar, Hellim, İzmir Fesleğen, İzmir Tulum, Kelle Çökelek, Surke, Süller Tuluk, Sünme, Sütçüler Tortusu

Ankara Ekibi: Gorcola ve Kadina Golot, Tonyaj Kaşarı, Kargı Tulum ve Karın Kaymağı Peynirleri

SlovenyaEkibi: Mohant, Bovec, Tolminc ve  Bohinc Peynirleri,

Slovakya Ekibi: Bryndza ve Parenica Peynirleri,

Batman Ekibi: Bitlis Küp, Otlu Çökelek, Civil (Çeçil)  gibi yöresel peynirlerinin üretim teknolojileri ve hijyen kriterleri hakkında sunumlarını yaparak bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Proje ortakları ülkeleri ve bölgelerinde yapılan doğru ve yanlış uygulamalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Saha çalışmalarında ise İlimizde faaliyet gösteren 4 peynir üretim tesisine teknik gezi yapılarak çalışmalara ait görseller kayıt altına alınmıştır. Erasmus+ Programı Yaygınlaştırma ve Görünürlük İlkelerine uyularak proje faaliyetleri tamamlandıktan sonra 5 farklı dilde, herkesin kullanımına açık 10 adet ders, 10 saat süreli olmak üzere 2 adet eğitim modülü oluşturulacaktır.