Eğitim
Giriş Tarihi : 22-10-2021 22:51   Güncelleme : 22-10-2021 22:51

“Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı” seminerine öğrencileri de katıldı

“Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı” seminerine Anadolu Üniversitesi öğrencileri de katıldı

“Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı” seminerine öğrencileri de katıldı

“Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı” seminerine Anadolu Üniversitesi öğrencileri de katıldı

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Yükseköğretim Öğrencileri Kalite Komisyonu tarafından düzenlenen “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı Semineri” Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Seminere konuşmacı olarak YÖKAK Öğrenci Komisyonu Akademik Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ ve YÖKAK Öğrenci Komisyonu Başkan Yardımcısı Sena Çatal katıldı. Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü, Yüksek Öğretim Kalite Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Aslan, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı seminerde Anadolu Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Kalite Komisyonu Temsilcilerinden Gülümser Akar, Ömer Buğşat Ekinli, Vefa Aksu, Sema Karslı, Mahmut Mustafa Ateş, Eylem Tarhane ve Ali Osman Yaldızkaya da yer aldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun pandemi dönemi boyunca 12 bin öğrencinin katılımı ile çevrim içi olarak etkinlikler gerçekleştirdiğini belirterek öğrencilerin kalite çalışmaları içerisinde yer almasının sürekli iyileşmeye ilişkin süreçlerin daha hızlı ilerlemesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Açılış Konuşmasının ardından söz alan YÖKAK Öğrenci Komisyonu Akademik Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ, “Öğrencilerle yüz yüze gerçekleştirdiğimiz bu ilk toplantıda sizlere kalite güvencesi ve önemi konularında bilgi verip sizlerden aldığımız dönütler sayesinde neleri iyileştirebileceğimizi, süreçleri nasıl daha ileriye taşıyabileceğimizi belirlemeye çalışacağız. Bu kadar çalışmanın, emeğin, sistemin kurulmaya çalışılmasının amacı sizlere daha iyi bir eğitim verebilmek, sizleri daha donanımlı, nitelikli, günümüz becerileri ile donanmış gençler olarak mezun edebilmek. Bunun için de sizlerin ilgi ve desteğinizi bekliyor ihtiyaç ve taleplerinizi bize iletmenize ihtiyaç duyuyoruz.” dedi.

Seminer, YÖKAK Öğrenci Komisyonu Başkan Yardımcısı Sena Çatal’ın Öğrenci Komisyonu hakkında yaptığı bilgilendirme ile devam etti. Sena Çatal, Öğrenci Komisyonunun yapılanmasından bahsederek kalite kültürünü yaygınlaştırmak ve içselleştirmek amacıyla yürüttükleri çalışmaları anlattı.

Toplantı bitiminde izlenimlerini paylaşan Anadolu Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Gülümser Akar ise, “YÖKAK ve faaliyet alanlarından bahsedilen bu toplantı sayesinde yükseköğretimde kalite güvencesi sisteminin hedefleri, yürütülen çalışmaların nitelikleri, Kurumsal Dış Değerlendirme Programı, Kurumsal Akreditasyon Programı ve İzleme Programı hakkında bilgi edinmiş olduk. Bu vesileyle bizler de üniversitelerimizdeki kalite elçileri olarak edindiğimiz farkındalık ile iyileştirme süreçlerinde daha aktif rol almayı hedefliyoruz.” dedi.