Eğitim
Giriş Tarihi : 21-12-2021 22:18   Güncelleme : 21-12-2021 22:18

“Yunus Emre Afişleri Sergisi” Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde açıldı

“Yunus Emre Afişleri Sergisi” Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde açıldı

“Yunus Emre Afişleri Sergisi” Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde açıldı

Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü nedeniyle 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yılı, Cumhurbaşkanlığı tarafından da “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmişti. “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” bağlamında Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Yunus Emre Afişleri Sergisi” açıldı. 16 Aralık Perşembe günü sanatseverlerle buluşan sergi açılışına Anadolu Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Süleyman Sözen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Kâmil Çolak ve Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Topal, yönetim kurulu üyeleri ile ilgililer katıldı.

Prof. Dr. Sözen: “Yunus Emre için pek çok faaliyete ev sahipliği yaptık, yapmaya da devam edeceğiz”

Açılış töreninde konuşma yapan Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Sözen, “Yunus Emre ile adeta özdeşleşmiş üniversitemizin bir biriminde köklerimizi hatırlatan güzel bir faaliyetin vücuda getirilmesinden memnuniyet duymaktayım. Şehrimiz, ülkemiz hatta tüm dünya için önem arz eden Yunus Emre için pek çok faaliyete ev sahipliği yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Sanatçılarımızı ve emeği geçenleri kutluyorum.” dedi.

Prof. Dr. Topal: “İşin bir parçası olmaktan onur duymaktayız’’

TÜDAM Müdürü Prof. Dr. Mehmet Topal ise sergilenen afişlerin önemine değinerek, “Tarihimizde, kültürümüzde, insan ilişkilerimizde etkisi yoğun olan Yunus Emre’ye afişler vasıtasıyla dikkat çekmek merkezimizin kuruluş amaçları ile örtüşüyor. Rektörlüğümüzün buradaki faaliyet rüzgarına destek vermesi, sanat camiasının ve sanatseverlerin ilgileri sayesinde böyle güzel faaliyetler yapılıyor. Biz de bu işin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz dedi.

Koordinatörlüğünü ESOGÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Şirin Şengel’in yaptığı “Yunus Emre Afişleri Sergisi” 30 Aralık Perşembe gününe kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.