Eğitim
Giriş Tarihi : 21-12-2021 02:25   Güncelleme : 21-12-2021 02:25

Yunus Emre’nin anısı Anadolu Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Yunus Emre’nin anısı Anadolu Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluşacak

Yunus Emre’nin anısı Anadolu Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluşacak

2021 yılının Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı nedeniyle UNESCO tarafından anma yıl dönümleri kapsamına alınması ve Cumhurbaşkanlığı tarafından da “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesiyle ülkemizin pek çok şehrinde ve kurumunda düzenlenen etkinliklere bir yeni ekleniyor. Bu kapsamda “Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Hediyelik Eşya Yarışması” ve “Yunus Emre Uluslararası Lületaşı heykel Sempozyumu” sergileri 21 Aralık Salı günü Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.  

Yunus Emre’nin memleketi olan Eskişehir, düzenlenen etkinliklerde başı çeken şehirler arasında yer almaya devam ediyor. Merkez kampüsünün adının “Yunus Emre” olduğu Anadolu Üniversitesi de Eskişehir gibi Yunus Emre’yle bütünleşerek, bu bağlamda gerçekleştirilen organizasyonlardaki en önemli paydaşlardan birini oluşturuyor.  Yunus Emre ve Türkçe Yılı çerçevesinde Anadolu Türk kültürünün en önemli figürlerinden biri olan Yunus Emre’nin anısını Anadolu Üniversitesi’nin kurumsal kimliğiyle somutlaştırmayı amaçlayan “Yunus Emre Hediyelik Eşya Yarışması” katılımları geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Yunus Emre ve Anadolu Üniversitesi konulu yarışmaya üniversitelerin ilgili bölümlerinde lisans veya lisansüstü eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri katılabildiği yarışmanın sonuçları ise 20 Aralık Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ve akademisyenlerden oluşan seçici kurul tarafından duyurulacak.

Bu kapsamda “Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Hediyelik Eşya Yarışması” sergisi Çağdaş Sanatlar Müzesi 2. Salonda, “Yunus Emre Uluslararası Lületaşı heykel Sempozyumu” sergisi ise 1. Salonda davetlilerle bir araya gelecek.